Ayklas Bakım Merkezi Hakkında

Özel Ayklas Yatılı Bakım Merkezi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olup, 04.11.2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan “ Özel Bakım Merkezleri Yönetmeliği ” şartlarına uygun olarak, faaliyetlerine devam etmektedir.

Özel Ayklas Yatılı Bakım Merkezi’nde 18 yaş üstü zihinsel ve ruhsal engelli bireylere hizmet verilmektedir.

Bakım Merkezimiz zihinsel ve ruhsal engellilerin ayrı yerleştirildiği iki farklı bina ve idari binadan oluşmaktadır.

Kadın ve erkek bireyler farklı bölümlerde olup toplamda 82 yatak kapasitesine sahiptir. Bakım merkezimiz Karaman ilimizin dışında Karadağ eteklerinde şehrin gürültüsünden uzak, Kılbasan köyündedir.

Engelli bireylerimizin dinlenme alanları, bireysel görüşme odaları, etkinlik alanları, yatak odaları ve yemekhanesi engelli bireylerimizin rahat ve konforlu bir yaşam sürmelerine olanak sağlamaktadır.

Tüm katlarımızda bulunan yangın güvenliği sistemi, oluşabilecek olumsuz durumlara karşı her an faaliyete geçebilir durumdadır. Bunların yanında, ortak alanlarda bulunan güvenlik kameraları ile engelli bireylerimizin sürekli takipleri de yapılmaktadır.

Bakım merkezimizin yeterli büyüklükteki bahçesinin yanı sıra, iş uğraşı ve terapi bahçesi, engelli bireylerimiz için özel olarak oluşturulmuş düzenlemeleriyle engelli bireylerimize kaliteli ve keyifli vakit geçirmelerine olanak tanıyan imkanlar sunulmaktadır. Bahçe faaliyetlerinde engelli bireylerimizin ilgi alanlarına uygun; futbol, voleybol, basketbol vb. uygulamalarına yönelik alanlar oluşturulmuştur.

Merkezimizde kalan engelli bireylerimiz güvenli ve sıcak bir yuva anlayışıyla 7/24 bakım ve rehabilitasyon hizmeti almaktadırlar. Odalarımız 3 ve 4’er kişiliktir. Her odada merkezi ısıtma sistemi bulunmaktadır.

Merkezimiz, Sorumlu Müdürümüz yönetiminde; sosyal çalışmacılar, sağlık personelleri, bakım personelleri, mutfak personelleri, temizlik personelleri, büro ve güvenlik personelleri ile içten ve samimi bir hizmet anlayışını benimsemektedir.

Kurucu Müdürün Mesajı

2008 yılında faaliyet göstermeye başlayan Ayklas Bakım Merkezimiz engelli bireylerimizin hayat standartlarını arttırmak için multidisipliner bir yaklaşımla çalışmalarına devam etmektedir.

Merkezimiz, Sorumlu Müdürümüz yönetiminde; sosyal çalışmacılar, sağlık personelleri, bakım personelleri, mutfak personelleri, temizlik personelleri, büro ve güvenlik personelleri ile içten ve samimi bir hizmet anlayışını benimsemekte, bireylerine aile şefkatini kalite standartlarının üstünde yaşatmaktadır.

Abdulkadir Ötgün

Kurucu Müdür